Informacje ogólne:

Podstawę polskiego Masters Squash Tour tworzą następujące elementy:

  1. Cykl imprez Mastersowych jest przeznaczony dla graczy w squasha powyżej 35 lat. Poszczególne kategorie wiekowe Open i Kobiece będą tworzone co 5 lub 10 lat, w zależności od poziomu zainteresowania. Do danej kategorii wiekowej będzie dopuszczona zawodniczka lub zawodnik, który ma ukończony minimalny wiek w pierwszym dniu zawodów.
  2. MST jest rozwinięciem w Polsce inicjatywy Mastersowej zapoczątkowanej przez naszych kolegów w 2003 roku.
  3. Zapewnienie zgodności oraz spójności z European Masters Circuit oraz pozostałymi zasadami Europejskiej Federacji Squasha w odniesieniu do turniejów Masters.
  4. Organizacja i rozegranie w pierwszym roku (2014) od 3 do 5 imprez, co około dwa miesiące w różnych regionach Polski nowej kategorii Masters Squash Tour. Liczba imprez w kolejnych latach może ulec zmianie w zależności od zainteresowania. Przykładowym rozkładem turniejów może być Mazowsze (Warszawa), Południe (Kraków, Wrocław, Gliwice), Wielkopolska (Poznań), Północ (Gdańsk, Szczecin).
  5. Zgłoszenie jednej z imprez, o których mowa powyżej do European Masters Circuit umożliwiając tym samym zdobycie przez Polaków punktów do rankingu europejskiego w naszym kraju, a także grę z najlepszymi Mastersami z Europy.
  6. Organizacja i rozegranie Masters Indywidualnych Mistrzostw Polski (Masters IMP) w squasha, którego podstawą będą rezultaty graczy we wcześniejszych imprezach Masters Squash Tour.
  7. Stworzenie Masters Squash Rankingu (MSR) w każdej rozegranej kategorii wiekowej. Do rankingu będą liczone 4 najlepsze wyniki spośród rozegranych imprez wliczając Masters IMP. We wczesnej fazie roku system liczenia punktów będzie kroczący: po pierwszych 2 turniejach liczony będzie 1 turniej z 2, następnie 2 z 3,etc. Zakłada się, że w przypadku zmiany kategorii wiekowej gracz zachowa przeliczoną liczbę punktów do rankingu w starszej kategorii wiekowej (kontynuacja punktowa).
  8. Cykl turnieju Masters Squash Tour zaczyna się w styczniu i kończy w grudniu. Zakłada się, że Masters Indywidualne Mistrzostwa Polski rozegrane zostaną pod koniec roku kalendarzowego, w listopadzie 2014 roku.