Krótkie podsumowanie 2020 roku w squashu. Nadchodzący 2021 Rok i Życzenia Noworoczne

Przede wszystkim - życzymy po trzykroć wszystkim fanom squasha - wszystkiego co najlepsze w Nowym 2021 Roku.

Kilka słów podsumowania.

Miniony rok 2020 nie był zwykłym rokiem jak te dotychczasowe.
Na świecie nie odbyła się w minionym roku żadna impreza mistrzowska planowana przez ESF i WSF. Krajowy sezon turniejowy - przerwany pandemią COVID19 w marcu - został dokończony pod koniec sierpnia turniejem DMP i na początku września IMP. W drugiej połowie września wystartował nowy sezon i choć można było spodziewać się zastoju, turnieje A, B i C cieszyły się niezłą frekwencją. Niestety ruszyła tzw. druga fala zakażeń w której efekcie sezon rozgrywkowy znowu został zawieszony odgórnie i w zasadzie nie możemy być pewni czy 17 stycznia ruszymy od nowa.
Dlatego w imieniu Zarządu chciałbym podziękować wszystkim Zawodnikom, Sędziom, Trenerom, Właścicielom Klubów i Obiektów squshowych za zaangażowanie i pomoc w działaniach służącym uruchomieniu na nowo naszej dyscypliny.
Liczymy na to, że pomimo obiektywnych trudności doprowadzimy aktualny (2020/2021) sezon do końca a jeśli będzie trzeba będziemy korygować terminy najważniejszych imprez i rozgrywek konsultując się ze społecznością squashową jak to miało miejsce w czerwcu 2020 roku.
Wygląda na to, że największą szansą na powrót do normalności naszej dyscyplinie jest jak najszybsze (w miarę możliwości) wyszczepienie zawodników uczestniczących w rozgrywkach drużynowych (PLS) jak również indywidualnych (Turnieje Seniorskie, Juniorskie i MASTERS) dające awans do Indywidualnych Mistrzostw Polski.
Dlatego apelujemy do wszystkich uczestników naszego sportowego życia o udział w szczepieniach zarówno dla dobra Was jak i dobra Waszych bliskich.

Jednocześnie Biuro Zarządu informuje:
1.
Zarząd PZSq podjął decyzję o przyznaniu w 2020 roku dwóch nagród za osiągnięcia sportowe w 2020 roku.
Otrzymali je Karina Tyma (Gorzów Wielkopolski) oraz Filip Jarota (Szczecin). Warto dodać, że laureaci obronili w 2020 roku tytuły mistrzowskie sprzed roku. Ponadto Karina Tyma razem z drużyną Rafała Firfasa z Bydgoszczy zdobyła Tytuł Drużynowej Mistrzyni Polski.
2.
Zarząd przyznał też dwa wyróżnienia z których jedno powędrowało do Grzegorza Sikorskiego (4Active Trzcianka) w uznaniu jego aktywności i kreatywności w organizacji lokalnych imprez squashowych. Mamy nadzieję, że niewiele czasu minie a wszyscy mieszkańcy Trzcianki będą licencjonowanymi zawodnikami obecnymi we wszystkich rankingach prowadzonych przez PZSq. Drugie wyróżnienie trafiło do Przemysława Atrasa (Kraków) gdyż Zarząd uznał, że warto nagrodzić zaangażowanie Przemka w mediach społecznościowych jak również aktywne i konsekwentne propagowanie squasha pod wieloma "strzechami" w wielu miastach Polski.
3.
Zarząd zdecydował o wykupieniu polisy NW na rok 2021 dla wszystkich zawodników rozszerzonej kadry Polski powiększonej o wszystkich półfinalistów IMPJ 2020. W związku z tym Biuro PZSq poprosi wszystkich ubezpieczonych o uzupełnienie danych osobowych w systemie licencyjnym. Partnerem PZSq w tym projekcie był Artur Godbole z Wrocławia.
4.
W związku z rezygnacją z powodów osobistych Piedro Schweertmana z funkcji Trenera Kadry Narodowej na stanowisko Koordynatora Kadry powołany został Maciej Kliś, który w związku z tym zrezygnował z zasiadania w Komisji Rewizyjnej PZSq.
5.
Zarząd w porozumieniu z M.Klisiem przygotuje koncepcję przygotowań do ETC, EIC i ogłosi w styczniu konkurs na obsadę kadry trenerskiej w 2021 roku.
6.
Zarząd rozważa możliwość rozszerzenia Kadry Narodowej o zawodników zgłoszonych do rozgrywek PLS tak, aby ewentualne przesunięcie stanu Kwarantanny Narodowej nie miało wpływu na zaplanowany na 23 stycznia termin rozgrywek PLS (Eliminacji do Drużynowych Mistrzostw Polski).
7.
Licencjonowanie zawodników.
Panika wywołana przez przeróżne interpretacje w środowisku squashowym spowodowała, że wiele osób przekonanych - że posiadanie licencji zawodniczych PZSq (poprzednio PFS) umożliwia korzystanie z obiektów squashowych, obiektów tenisowych a także z siłowni i stoków narciarskich (to wszystko wynika z przeprowadzonych rozmów telefonicznych z chętnymi na posiadanie licencji) - złożyło w ostatnich dniach wnioski o wydanie takiej licencji. Niestety, tak jak w miesiącach styczeń-listopad wydano tych licencji około 550, w ostatnich dniach grudnia wpłynęło ponad 500 wniosków z których wiele było zbiorowych. Licencje zawodnicze są niezbędne do startu w turniejach, dlatego w pierwszej kolejności wydane zostaną licencje juniorskie - w związku z tym, że turnieje juniorskie mogą się odbywać w czasie kwarantanny. Wszystkie pozostałe będą wystawiane w drugiej kolejności do 17 stycznia. Trwają wdrożone wcześniej prace nad automatyzacją nadawania licencji oraz nad aktualizacją rozszerzeniem zbieranych danych. Zarząd rozważa wprowadzenie opłaty za aktywację licencji w przypadku gdy zawodnik "wypada" z aktualnego rankingu czyli nie rozegrał przez rok żadnego turnieju rankingowego. To samo będzie dotyczyło zawodników którzy uzyskali licencję ale w ciągu określonego okresu nie wzięli udziału w żadnych zawodach.
8.
Faktury za opłaty rankingowe w rozgrywkach PLS.
W związku z perturbacjami wynikającymi z "przegrzaniem" systemu biurowego wystawione faktury z tytułu opłaty rankingowej zostaną rozesłane do 5 stycznia.
Decyzją Zarządu opłata została ujednolicona i wynosi odpowiednio 60 zł/50 zł/40 zł za zawodnika w dywizjach męskich 1/2/3 oraz 50 zł za zawodniczkę w rozgrywkach damskich.
9.
Program Juniorski versus Rozporządzenie Ministra Zdrowia.
Zarząd we współpracy z przewodniczącym Komisji Trenerskiej Maćkiem Klisiem wypracował zasady "Narodowego Programu Rozwoju Squasha Dzieci i Młodzieży PZSq". Zapraszamy wszystkich trenerów, właścicieli obiektów, Kluby Sportowe o zgłaszanie akcesu do Programu. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia zajęcia sportowe objęte patronatem odpowiednich Związków Sportowych nie podlegają ogólnopolskim obostrzeniom. Dlatego zapraszamy do rejestrowania w naszym systemie prowadzonych zajęć, rejestracji uczestników w zakresie wiekowym od 5 do 23 roku życia (U23 to młodzież zgodnie z zasadami sportu młodzieżowego).
Jednocześnie Zarząd zdecydował o obniżeniu opłat za przeprowadzenie turniejów juniorskich w styczniu 2021 roku. Za Turniej B - koszt wynosi 20 zł. Za Turniej C - koszt wynosi 10 zł.
10.
Zarząd uruchomił proces przeglądu przepisów RRI, RRD, RRM w celu ich konsolidacji jak również konsolidacji turniejów w ramach różnych kategorii wiekowych (planujemy po 17 stycznia możliwość rozgrywania w ramach jednych zawodów - turnieju rangi B/C - Damskiego i Męskiego oraz opcjonalnie turniejów Juniorskich B/C i Masters B/C w ramach jednej opłaty licencyjnej). Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy, zgłaszania uwag lub wniosków dotyczących proponowanych zmian i ulepszeń dotychczasowych rozwiązań.
11.
Program Klub.
Przypominamy o ogłoszonym przez Ministerstwo Sportu Programie Klub umożliwiającym pozyskanie ze środków publicznych dotacji na działalność Klubu Sportowego. Powołaliśmy Pełnomocnika d/s Programu Klub w osobie Michała Szostka i do 15 stycznia czekamy na Wasze zgłoszenia. Postaramy się pomóc wszystkim zainteresowanym w złożeniu wniosków w aktualnej edycji Programu jak również podpowiedzieć jak starać się o te środki w przyszłości. W 2020 roku z Programu skorzystały tylko 2 Kluby Squasha na 5000 którym przyznano środki. To zdecydowanie niezadowalające!!!

Tyle informacji bieżących.

Jeszcze raz życząc wszystkim Zdrowia w Nowym 2021 Roku

Pozdrawiam

Waldek Kobus
PZSq

PS:
Kolejny wpis pod koniec przyszłego tygodnia