World Games 2022 - Birmingham/Alabama/USA

Pozostał dokładnie rok do rozpoczęcia The World Games 2022 [Światowych Igrzysk Dyscyplin Nieolimpijskich]

World Games odbywają się co cztery lata i są multidyscyplinarnym wydarzeniem, w którego programie znajduje się ponad 30 sportów, w tym oczywiście squash, a ponad 3600 sportowców anonsowało swój przyjazd do Birmingham w stanie Alabama (USA) aby w dniach 7-17 lipca 2021 r. rywalizować o tytuły najlepszych.
Squash został wprowadzony do programu The World Games w 1997 roku w Lahti w Finlandii, gdzie odpowiednio Egipcjanin Ahmed Barada i Australijka Sarah Fitz-Gerald zdobyli złote medale w rywalizacji mężczyzn i kobiet.
Od tego czasu do listy czempionów World Games dołączyli: Peter Nicol, Nick Matthew i Gregory Gaultier. Wśród kobiet prawdziwym gigantem jest legendarna Malezyjka Nicole David z trzema złotymi medalami na swoim koncie. Dzięki swoim sukcesom Nicole David została w ubiegłym roku wybrana najlepszym sportowcem World Games w historii Igrzysk. Jak stwierdziła Prezydent WSF - Zena Wooldridge "Odzwierciedla to, jak ważna jest dla squasha przynależność do rodziny The World Games”.
Ostatnimi zwycięzcami Igrzysk są Niemiec Simon Rösner i Francuzka Camille Serme, którzy zdobyli swoje tytuły w 2017 roku w klubie Hasta La Vista (Wrocław) pokonując w finale odpowiednio Gregoire Marche z Francji i Joey Chan z Hongkongu.
Turniej squasha w ramach World Games 2022 rozegrany będzie w dniach 13-17 lipca i obejmie 64 sportowców - 32 mężczyzn i 32 kobiety - rywalizujących o trofea na obiektach University of Alabama.
Na start w barwach Polski największe szanse mają Karina Tyma (aktualnie 70 miejsce na światowej liście PSA) oraz grupa zdolnych zawodników z Filipem Jarotą (aktualnie 225 PSA) na czele.